how to build a site

Fabot Enerji

Rüzgar ve güneş elektrik santrallarında Enerji İzleme ve Analiz önemli bir yer tutmaktadır. Güneşten gelen enerjiyi fotovoltaik modüllerin ve diğer ekipmanların kurulumu sayesinde elektrik enerjisine çevirebiliriz.


GES (Güneş Enerji Santrallerinin) Ana Yapı Taşları Aşağıdaki Şekildedir.

Fotovoltaik (PV) Panel: Yarı iletken PV hücrelerin panel üzerinde bütünleştirerek, güneşten ulaşan ışınlarından doğru akım elektrik üretilmesini temin etmektedir.

• İnvertör: Fotovoltaik PV panellerin ürettiği doğru akım elektriğini, günlük kullanıma sunabilmek için şebeke elektriğine çeviren yapı taşıdır.

• Panel Taşıyıcı Sistemi: Fotovoltaik PV panellerin yerleştirildiği taşıyıcı düzenek sistemlerini ve montaj aparatlarını ifade eder.

• BOS (Balance of System): Aslında yukarda saydığımız temel malzemelerin dışındakileri ifade eder. Açmak gerekirse Güneş Enerjisi santrallerinin Modül, İnverter ve konstrüksiyon haricindeki kısmı BOS (Balance of System) şeklinde nitelendirilir. Altyapı, AG – OG Kablo, Konnektör, Paralelleme Panoları, Şalt Ekipmanları, Alçak Gerilim Pano ve Salt, Trafo Postası, Orta / Yüksek Gerilim Pano ve Salt, İnşaat İşleri, Tel Çitler, Aydınlatma, Kamera Sistemleri gibi enerjinin sağlanmasından ziyade sistemin sürdürülebilir olması ve korunması için gerekli altyapı faaliyet ve malzemeleri olarak tanımlanabilir.

Mobirise